RSS
 

Kilka słów o Małej Moskwie

28 kwi

W czasach studiów słyszałam  różne opinie na  temat filmu „Mała Moskwa” nie miałam nigdy czasu na obejrzenie tego filmu bo jak nie szkoła  to i  praca , trudno było to wszystko połączyć  tak żeby był czas. Któregoś pięknego dnia zdecydowałam w końcu obejrzeć  i naprawdę nie żałuję  tego,że poświęciłam trochę czasu na ten film. Rozumiem teraz te opinie ,bo  każdy miał do powiedzenia  dużo  na ten temat .

kadr z filmu

 Jura radziecki pilot wojskowy, po trzydziestu latach wraca do Legnicy odwiedzić grób swojej żony, Wiery. Towarzyszy mu dorosła już córka. Jadą zobaczyć miejsca, gdzie przed laty rozegrał się największy dramat ich życia. Ta podróż ma uwolnić ich od traumy przeszłości.
Jura, jako młody pilot i niedoszły kosmonauta, zostaje skierowany do służby w „Małej Moskwie”, największym garnizonie wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Razem z Jurą do Legnicy przyjeżdża jego młodziutka żona. Piękna Wiera uczy się polskiego, pochłania ją polska poezja i muzyka. Wkrótce wygrywa polsko – radziecki piosenkarski „konkurs przyjaźni”, porywająco wykonując pieśń „Grande Valse Brillante”. Właśnie wtedy poznaje Michała, polskiego oficera i muzyka. Długo broni się przed spadającą na nią miłością. Żonę radzieckiego oficera obowiązują rygory koszarowe, życie prywatne wojskowych i ich rodzin drobiazgowo kontrolowane jest przez komunistyczne imperium. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu.
Jest już rok 1968, rozpoczyna się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Zaczynają obowiązywać wojenne regulaminy i prawa. Jura musi wykonywać loty bojowe nad Pragę i jednocześnie przychodzi na świat dziecko Wiery i Michała. Wiera decyduje się odejść od Jury, chce wziąć ślub z Michałem i oficjalnie wystąpić o polskie obywatelstwo. Oboje chcą wreszcie przestać się ukrywać i razem zamieszkać w Polsce.
Władze wojskowe reagują natychmiast :Jura dostaje rozkaz bezzwłocznego powrotu z rodziną do Związku Radzieckiego. Wiera jednak gdzieś przepada. Jej ciało odnajduje się powieszone na drzewie w parku. Oficjalna wersja głosi, że popełniła samobójstwo.
Po latach Jura z dorosłą córką Wiery przemierzają opuszczone lotnisko, dawny garnizonowy szpital i wojskowy cmentarz. Idą śladami Wiery po ruinach byłego ZSRR. Córka Wiery swój ból i nienawiść do całego świata zaczyna tonować, przeżywa wstrząs, kiedy staje oko w oko ze swoim prawdziwym ojcem.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz